Test pracích prostriedkov na vlnu a jemnú bielizeň 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 10/2023

Odevy z chúlostivých materiálov, ako je vlna alebo hodváb, vyžadujú šetrnejšiu starostlivosť ako bežné oblečenie. Preto je vhodné na ich pranie používať špeciálne pracie prostriedky. Práve na tie sme sa zamerali v tohtoročnom teste. Do laboratória sme poslali 15 pracích gélov na vlnu a jemnú bielizeň. V boji so škvrnami sa im veľmi nedarilo, ale čo sa týka zachovania farby či štruktúry bielizne, darilo sa im dobre.

Pracie gély v teste

Vlna, hodváb a ďalšie jemné materiály potrebujú zvláštnu starostlivosť a je žiaduce prať ich oddelene od ostatných a použiť špeciálne pracie prostriedky. Tie klasické často obsahujú rôzne látky (napríklad enzýmy), ktoré by jemné látky ako je vlna alebo hodváb, mohli poničiť.

My sme sa po piatich rokoch rozhodli znovu otestovať práve špeciálne pracie prostriedky na vlnu a jemnú bielizeň. V bežných drogériách aj ďalších obchodoch (vrátane reťazcov) sme nakúpili 15 výrobkov, pri ktorých výrobcovia avizujú, že sú určené pre tento typ bielizne.

Veľké cenové rozpätie

Pomerne prekvapivým zistením je veľké cenové rozpätie pracích prostriedkov. Pretože sa líšia objemom, prepočítavame kvôli porovnateľnosti cenu na jednu praciu dávku. Tá sa v teste pohybuje od 0,15 €do 0,60 €.

Pokiaľ vlastníte odevy z jemných materiálov a zvažujete, ktorý z mnohých výrobkov na trhu si kúpiť, mohol by vám pomôcť práve náš test.

Ideme do laboratória

Väčšina skúšok pracích prostriedkov sa uskutočnila v laboratóriu. Preverovali tam, ako sú výrobky schopné odstraňovať rôzne typy škvŕn, ktorými si bežný používateľ môže zašpiniť odev.

Gély mali za úlohu poradiť si napríklad s fľakmi od rúžu, červeného vína, kávy či čaju. Pomocou laboratórnych metód a špeciálneho prístroja, spektrofotometra, skúmali odborníci schopnosť prostriedkov škvrny zredukovať.

V laboratóriu sme testovali aj zachovanie farieb pôvodných materiálov pranej bielizne. Posvietili sme si aj na test schopnosti pracích prostriedkov zachovávať pôvodný rozmer bielizne. Ten pri pracích prostriedkoch na vlnu a jemnú bielizeň robíme preto, že práve tieto materiály sú na zrážanie náchylnejšie ako iné.

Jemná bielizeň je taká chúlostivá, že jej okrem zrážania hrozí aj iné poškodenie, napríklad narušenie štruktúry vlákien. Materiály sme preto podrobili aj skúške šetrnosti k bielizni. Na meranie sme v tomto prípade použili dynamometer.

Čo tiež testujeme

Téme prania aj vlneným odevom sa v dTeste venujeme dlhodobo. Otestovali sme:

Chémia pod drobnohľadom

Najmä pre alergikov aj inak citlivé osoby je dôležitá nielen účinnosť a ďalšie praktické aspekty pracích prostriedkov, ale aj ich zloženie. Na etiketách gélov sme hľadali napríklad potenciálne alergény, endokrinné disruptory, ekologicky problematické látky aj alergénne konzervanty.

Dobrá správa je, že z testu prítomnosti nežiaducich látok vyšla väčšina produktov dobre, alebo veľmi dobre. Našli sme však aj dva výrobky, v ktorých sa nachádza vyššie množstvo potenciálne rizikových látok.


Testované výrobky - pracie prostriedky na vlnu a jemnú bielizeň (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pracie prostriedky na vlnu a jemnú bielizeň (15 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Prihlásiť