Mestské batohy sú vcelku elegantná, a napriek tomu aj praktická batožina, do ktorej môžete uložiť prakticky čokoľvek, čo budete potrebovať v priebehu dňa stráveného v meste. Bývajú vybavené množstvom priehradiek a vreciek na elektroniku, časti oblečenia, písacie potreby, slúchadlá, knihy či zápisníky, ale zmestí sa do nich aj menšie občerstvenie a obvykle aj fľaša na pitie. V teste jedenástich rôznych batohov bola zvláštna pozornosť venovaná priehradke na notebook, ktorú majú všetky modely. Miesto pre 15,6 palcový notebook bolo štandardom. Celkový objem batohov sa pohyboval medzi 18 až 30 litrov. Ceny testovaných batohov sa pohybovali od 25 € za najlacnejšie po 130 € za najdrahšie. Batohy sa podrobili dôkladnej testovacej procedúre, kde boli skúmané rôzne aspekty vrátane vodoodolnosti, pevnosti a pohodlia pri nosení.
Čo v recenziách batohov obvykle nenájdete
Test batohov sa uskutočnil v praxi aj v laboratóriu. Praktické skúšky zahŕňali test komfortu pri nosení, vetrania chrbta, pohodlnosť horného držadla, otvárania a zatvárania vreciek, prístupu do vreciek pri nosení alebo stability na chrbte.
Skúšky vlastností pri nosení doplnili testy v laboratóriu, ktoré bežný používateľ v normálnych podmienkach nemáva možnosť zopakovať. Špeciálne prístroje sa starali o test pevnosti a vodoodolnosti. Jednotlivé batohy sa porovnávali aj zo stránky využiteľnosti priestoru – merali sme, do akej miery štandardizovaná náplň zaplnila voľný priestor v batohu.
Perličky z testu
Kritickou skúškou bol test vodoodolnosti. Na súhrnnej známke sa podieľali dve skúšky. Prvá a dôležitejšia zisťovala odolnosť rôznych priehradiek vnútri batohu a priehradky na notebook ochranu pred dažďom. Batohy boli vystavené 30 minút umelému dažďu s intenzitou 10 l/m2 a následne pracovníci laboratória vyhodnocovali mieru navlhnutia testovacej náplne. Druhá skúška overovala, ako batoh navlhne keď stojí 10 minút v centimetrovej vrstve vody.
Radosť nám urobili predovšetkým dva modely, zároveň však išlo o test, v ktorom sme našli aj množstvo nepodarkov.