Psy a mačky nie sú všežravce

Obsah októbrovéhu dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah októbrovéhu dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2023

Domáci miláčikovia sú milovanými členmi našich domácností a súčasťou rodiny. Ako sa o nich starať, aby im to prospievalo a mohli sme si ich prítomnosť a lásku užívať čo najdlhšie, sme sa pýtali MVDr. Kamila Schwettera.

Pán doktor, čo všetko sa dá chovať doma?

Ľudia chovajú všetko, čo dokážu doma „ustajniť“, nakŕmiť a vytvoriť podmienky pre fungovanie daného organizmu – od drobných živočíchov cez psy a mačky až po exotické zvieratá, ako sú papagáje, pavúky, slimáky, všelijaké plazy. V ordinácii sa nestretávame so všetkými. Existujú špeciálni veterinári a s niektorými miláčikmi sa napríklad chodí aj za odborníkom v zoologickej záhrade. Jeden veterinár nemôže zvládnuť všetku špecializovanú starostlivosť, preto sa chovatelia obracajú na špecialistov s príslušnými skúsenosťami.

Vy teda exotické zvieratá neošetrujete?

Pokiaľ by som chcel robiť takú medicínu, musel by som poznať veľa detailov o tom, ako sa k nim správať a kŕmiť, pretože veľa chorôb a problémov sa odvíja od nevhodných podmienok chovu, napr. nesprávnej vlhkosti, teploty a zlej stravy. Chovatelia však vyhľadávajú špecialistov už vo chvíli, keď si takéto zviera kupujú, veľmi často v chovateľských skupinách na internete.

MVDr. Kamil Schwetter

Vyštudoval VFU v Brne, kde promoval v roku 2000. V roku 2003 založil Veterinárnu kliniku Nusle, ktorú v súčasnosti vedie. Venuje sa starostlivosti o psy, mačky a drobné cicavce. Špecializuje sa na internú medicínu a ortopédiu. Na veterinárnej medicíne ho teší, že pomáha zvieratám zbaviť sa chorôb a bolestí. Jeho práca je veľmi rôznorodá a nikdy sa pri nej nenudí. Mimo pracovného času sa rád venuje rodine a najlepšie si oddýchne pri športe – trailovom behu, horolezectve a vysokohorskej turistike.

 

Existuje móda vo voľbe domácich maznáčikov?

Ja sa venujem bežným domácim cicavcom a psy, mačky, morčatá alebo králiky sa chovajú stále. Módne býva konkrétne plemeno. Boom mala borderská kólia. Stretol som sa s nimi po roku 2000. Uvádzalo sa, že je to najmúdrejšie plemeno a dá sa dobre vycvičiť. V minulosti boli populárne labradory, labradorský retriever. Veľa záleží aj na mieste, kde majiteľ žije. V Prahe sú obľúbené malé psy do 10 kg, jorkšír alebo čivava, a väčšie psy sú vzácnejšie. Čivavy sa prednedávnom veľmi rozšírili v súvislosti s televíznou reklamou istej telefónnej spoločnosti. V poslednom období sa medzi klientmi trochu zvýšil počet mačiek.

Ľudia si kupujú zviera, aby s nimi bolo v kontakte. Psy, mačky a napríklad králiky to v nejakej miere dokážu, viac-menej počúvajú, môžete ich navyknúť na rôzne veci, naučiť ich niektoré činnosti. Mačka sa dá sem-tam niečomu naučiť, je to však skôr samostatné zviera. Lenže nemusí sa s ňou chodiť von a nemusí sa venčiť. Mnohí ľudia nemajú čas chodiť so psíkom von a zaobstarajú si mačku. Tú hranicu možno posunul trochu aj covid.

V zákonoch sa spomínajú psy, mačky a fretky. Prečo tam nie sú aj ďalšie zvieratá?

Uvádzajú sa tam preto, že je pri nich povinnosť očkovania pri cestovaní do zahraničia. Fretky už nie sú také obľúbené, pribudli králiky, morčatá a potkany. Domáci maznáčik je však čokoľvek, čo sa dá chovať doma. Niekto má radosť aj zo štrkáča, hoci sa s ním nepomazná. Niekedy sa terárium so živočíchom používa ako dekorácia.

Existuje kalendár pravidelných prehliadok pre zvieratá, napríklad podľa druhu?

Keď to obmedzím na svoju prax (psy, mačky, králiky, morčatá, ďalšie malé cicavce, hlodavce, potkany, nejaké myšky), tak najpravidelnejší očkovací kalendár majú psy a mačky, pretože sú to zvieratá, ktoré chodia von a zároveň sú v blízkom kontakte s človekom. Existujú povinné a odporúčané preventívne návštevy spojené hlavne s očkovaním. Čo sa týka zdravotných prehliadok, od určitého veku odporúčame pri staršom pacientovi zhruba raz za rok vyšetrenie krvi, ktoré môže odhaliť nejakú chorobu, ktorej rozvinutiu sa dá zabrániť úpravou diéty alebo výživovými doplnkami.

Zákon nariaďuje iba očkovanie proti besnote psov, mačiek a fretiek, pokiaľ cestujú cez hranice. Besnota je jediná choroba, ktorá je prísne strážená, pretože ide o smrteľnú zoonózu, teda chorobu prenosnú na človeka. Inak sa povinnosť očkovania proti besnote vzťahuje u nás iba na psy a je spojená s povinnosťou čipovať. Cieľom je, aby psy boli čo najviac identifikovateľné a neboli tu psy bez majiteľa. Keď príde klient so psíkom na očkovanie proti besnote, musí mať pes čip alebo ho musíme začipovať. Čip nič nevysiela, obsahuje len číslo, ktoré čítačka prečíta. Neprekážajú, nemusia sa meniť.

Oficiálne sa v Českej republike besnota nevyskytuje už niekoľko rokov.

Povinnosť však platí stále, pretože na hraniciach nie sú bariéry alebo ohrady a divé zvieratá môžu voľne prechádzať z jednej krajiny do druhej. Štátna veterinárna správa sa snaží strážiť, testovať a očkovať divé zvieratá (sú vakcíny, ktoré zviera zje a tým sa zaočkuje), ale niektoré tomu môžu uniknúť.

Existuje povinné očkovanie u mačiek?

Mačky nemajú žiadnu očkovaciu povinnosť, pokiaľ s ňou necestujete do zahraničia. Možno je to preto, že existujú voľne žijúce mačky, zatiaľ čo voľne žijúce psy nemáme. Mačky nikto neodchytáva a bolo by zložitejšie riešiť to. Vzťah so psom býva intímnejší, psíčky nás viac nasledujú a chodíme s nimi von. Keď sa vonku stretnú a pohryzú sa, môžu si besnotu odovzdať.

Hrozí niečo zvieraťu, ktoré sa nepohne z domu?

Nežijeme v sterilnom prostredí. Existujú veľmi nákazlivé a odolné choroby, ktoré môžete priniesť domov na oblečení alebo topánkach. Pokiaľ majitelia domácich mačiek vonku prikrmujú iné zvieratá, pravdepodobnosť prenosu sa veľmi zvyšuje. Nepatrí k tomu, samozrejme, besnota, tá sa prenáša iba uhryznutím. Proti iným chorobám odporúčame očkovať aj zvieratá, ktoré nechodia von. Napríklad proti panleukopénii mačiek, ktorá je obdobou parvovirózy psov. Mali sme prípad majiteľa 20 neočkovaných mačiek, ktorý našiel vonku mačiatko, vzal ho domov a veľká časť jeho maznáčikov na tú chorobu zomrela. Nebezpečná pre psy a mačky je tiež zoonóza – leptospiróza. Prenášajú ju vonkajšie hlodavce, myši, potkany.

Môže niečo takýmto spôsobom ohroziť menšie cicavce z radu domácich miláčikov?

Nemôže.

Je nutné domáce zviera odčervovať?

Odčervovanie je rýdzo dobrovoľná záležitosť. Odporúčame to, keď sú v rodine malé deti alebo osoby so zníženou imunitou a imunosupresívnou liečbou. Tam by sa mohlo stať, že parazit nájde imunitnú škáročku. V takých rodinách odporúčame pravidelné odčervovanie psov aj mačiek. Imunitný systém zdravého človeka by mal prípadný problém zvládnuť dobre, pretože my nie sme cieľoví hostitelia psieho alebo mačacieho parazita.


A keď zviera nepríde do styku s vonkajším prostredím?

Parazity môžeme priniesť napríklad na topánkach. Preto je vhodné odčervovať ich napríklad raz za rok, pri návšteve veterinára spolu s očkovaním. Mačky, ktoré chodia von, by som odčervoval raz za pol roka. Keď však máte mačku alebo psa, ktorý neustále niekde zbiera odpadky, oňucháva a skúma kdejaké nečistoty, tak sa môže odčervovať aj raz za 3 mesiace.

Môžu sa domáce zvieratá nakaziť niečím od ľudí?

Nie je to pravdepodobné, pretože my sa hneď liečime. Medzidruhový prenos je teoreticky možný pri plesniach, no pravdepodobnejšie je, že ich človek chytí od mačky alebo od zvieraťa zvonku, ako naopak.

Nemali by sme sa teda veľmi maznať s vonkajšími mačkami…

Určite treba dávať pozor. Veľmi sa to podceňuje, ale ak máte doma mačku a nemáte riešenú prevenciu, vôbec neodporúčam chodiť k vonkajším zvieratám. Je tam tiež riziko pohryzenia, poškriabania, nikdy neviete, ako cudzia mačka zareaguje. Ak ste záchranca, ktorý sa chce o vonkajšie mačky starať, rozhodne odporúčam chodiť k nim v nejakom pracovnom oblečení, doma ho na chodbe vyzliecť, strčiť do vreca alebo niekam upratať, umyť sa a až potom ísť do kontaktu so svojimi mačkami.

Pokiaľ sú teda mačka alebo pes očkovaní a sledovaní, nevidíte problém v bozkávaní  či oblizovaní?

To by malo byť v poriadku. V súvislosti s bozkávaním by som však upozornil na dentálnu hygienu zvieraťa. Tá je dôležitá rovnako ako u človeka. Rovnako ako očkovanie je pre zdravie domáceho maznáčika a jeho okolie dôležitý zdravý chrup.

Ako na to?

Chovateľ to môže zvládnuť sám alebo mu s tým pomôže odborník v rámci pravidelnej prevencie. Veľmi pomáha voľba krmiva, ktoré preventívne pôsobí na tvorbu zubného povlaku a zubného kameňa. Odporúčajú sa tuhé krmivá. Granuly sú tvrdé a musia sa rozhrýzť, obrúsia sa tým nečistoty a v papuli nevzniká mazľavá zmes, ktorá vytvára predispozíciu na tvorbu zubného povlaku aj zubného kameňa. Niektorí chovatelia tvrdia, že zvieratká majú radšej konzervy alebo paštéty, je to však otázka ponuky. Vo chvíli, keď psíkovi alebo mačičke vyjdem v ústrety, tak prestane jesť to, čo preň vyberiem ja. Chrup je možné čistiť aj kefkou. To môže výrazne predĺžiť intervaly medzi ošetrením chrupu na klinike, ktoré sa musia robiť v narkóze, to znamená, že musíme zviera uspať.

Ako často máme psovi alebo mačke čistiť zuby?

Čím častejšie, tým lepšie. Keď to pes má rád a neprekáža mu to, je to dobre. Majiteľov, ktorým sa podarí vyčistiť zuby mačke, sú však jednotky percent. Samozrejme, aj tu záleží na tréningu a je možné to mačku naučiť. Skúste to. Keď sa to podarí, bude to skvelé.

Aké sú najčastejšie problémy vašich pacientov?

Prvou skupinou sú geneticky podmienené problémy, ktoré pacient získal od predkov. Tam riešime najčastejšie ortopedické alebo dermatologické problémy. Keď si vyberám typ psieho plemena, už musím počítať s tým, aké má sklony. Napríklad labradory mávajú kĺbové problémy. Kožné alergie a zápaly sa vyskytujú napríklad u stafbulov alebo šarpejov. Ďalšou skupinou sú choroby získané počas života. Najčastejšie sú to hnačkové ochorenia, problémy s tráviacim traktom, zlé kŕmenie v zmysle nevhodnej stravy alebo prekrmovania. Menej časté sú zápaly močových ciest.

Mačky a drobnejšie cicavce to majú veľmi podobné, ale genetika u nich nehrá takú rolu. Domáce mačky mávajú problém s nadváhou kvôli nedostatku pohybu a z toho vyplývajú ťažkosti. Najčastejším problémom králikov a menších cicavcov je nevhodná strava. Ľudia nerešpektujú odporúčania, čo by mali tie zvieratá dostávať, snažia sa im prilepšiť a škodia im. Niekedy sú príčinou ochorenia nevhodné chovné podmienky, napríklad malá klietka.

Sú niektoré problémy spojené s ročným obdobím?

U psov sú sezónnou záležitosťou napríklad alergie. Keď je psík „atopik“ alebo alergický na niečo, čo v lete lieta vo vzduchu, v zime má pokoj. Pokiaľ je alergický na kŕmenie alebo alergény z prostredia bytu (roztoče, prach, nečistoty), má celoročný problém. Vplyv na stav zvierat majú aj rôzne aktivity. Od jari do jesene je človek aktívnejší aj so psom, preto sa objavujú ortopedické problémy – zranenia, zlomeniny, ochorenie šliach. Na jar a na jeseň mávame viac viróz. V zime býva problém so snehom – psy ho žerú, nie sú na to zvyknutí a vznikajú zápaly žalúdka a čriev.

Ako inak môžeme predchádzať chorobám?

Musíme si uvedomiť, že psy a mačky žijú v prostredí našich domovov, kde býva vyše 20 °C, a chladnejšie teploty im nemusia prospievať. Keď je pes krátkosrstý alebo nemá veľa chlpov (čivava, ratlík), je vhodné používať v mínusových teplotách oblečenie. Záleží aj na aktivite. Keď je pes počas vychádzky permanentne v pohybe, nemá možnosť prechladnúť. Keď však postávate so známym v parku, riziko prechladnutia a infekcie je väčšie.

Ako spoznám, že musíme ísť k veterinárovi?

Dobré pozorovanie maznáčika je najdôležitejšie. Vracanie, hnačka, krívanie, tržná rana sú zjavné. Lenže napríklad orgánové zlyhania u starších pacientov spočiatku také nápadné nie sú. Môže dôjsť k miernemu zníženiu príjmu potravy, k občasnému vracaniu aj k viditeľným zmenám v príjme tekutín alebo stravy. Pozorný majiteľ vie, koľko jeho zviera zje, vypije, vyciká, aké má zvyky a pri každej zmene by sa mal prísť prinajmenšom poradiť. My zvieratko vyšetríme a všetko posúdime. Z jedného príznaku alebo jednodňového problému by som však nepanikáril, ale keď sa to opakuje alebo je zviera apatické, smutné, ľahostajné, polihuje a pospáva, chce to najskôr doktora.


Musíme psom a mačkám strihať pazúriky?

To je individuálne. Mačky prakticky nemávajú prerastené pazúriky. Ony si ich však nebrúsia – starý pazúr sa vyvlečie a pod ním je nový, rovnako ostrý, ale menší, čo sa periodicky opakuje. Keď im nevytvoríme podmienky, aby pazúrikom pomohli, robia to na nábytku. Je možné im pazúriky strihať v ordinácii, ale treba to robiť v dvojmesačných intervaloch.

U psov je to trochu iné. Na prechádzkach sa ich pazúry obrusujú pri chodení a behaní. Sú však ľudia, ktorí majú psíka iba doma a ten je naučený chodiť na záchod na konkrétne miesto v byte alebo v dome. Neodporúčam to, ale rozhodnutie je na chovateľovi. Tam môže veľmi ľahko dôjsť k prerastaniu pazúrov. Spoznáte to, keď psa postavíte na podložku alebo stôl – v uvoľnenom stave by sa nemal plochy pod sebou dotýkať pazúrikmi. Ak áno, mal by prísť do ordinácie, kde ich zastrihneme.

Čo by sme mali vedieť o kastrácii?

Názory na kastráciu sa s časom a vedeckým poznaním menia. Kastrácia je spôsob prevencie závažných chorôb. U samíc môžeme predchádzať nádorom mliečnej žľazy, zápalom maternice alebo cukrovke vo vysokom veku, ale aj nechcenému krytiu. U samcov kastrácia chráni pred problémami s prostatou v staršom veku. Zníženie libida bráni utekaniu samcov za sučkami, keď sa hárajú, a psy napríklad menej analyzujú pachové stopy na prechádzke. Povaha zvieraťa sa kastráciou nemení. Ak máte agresívneho psa, sklon napádať ostatné psy mu zostane. Môže však byť menej aktívny, pretože pohlavný hormón spaľuje energiu a je nutné zaistiť mu pohyb a strážiť kŕmenie, aby nedošlo k nadváhe a obezite.

V ostatnom čase sa rieši otázka, nakoľko kastrácia môže byť príčinou vzniku iných ochorení, ako sú nádory kostí. Vo svojej praxi však nepozorujem, že by s kastráciami pribúdali pacienti s takou diagnózou.

Neustále spomínate stravu. Prečo?

Strava je alfou a omegou správnej starostlivosti. Má vplyv na tráviace problémy, alergie, problémy v močových cestách atď. Človek by mal dávať pozor, čím a ako kŕmi. Musíme rešpektovať jedincov aj druh zvieraťa. Mali sme pacientov, ktorí sa so správnym kŕmením dožili podstatne dlhšieho veku ako tí, u ktorých si to majiteľ nestrážil. Treba vyberať kvalitnú stravu, veľmi neexperimentovať. Pes a mačka sú mäsožravce, nie všežravce! Vyberte jeden typ kompletného kŕmenia, v ktorom sú všetky živiny, vitamíny, minerálne látky – tým ich môžete kŕmiť celý život, neprestane im chutiť a nepreje sa im. Aj domáca strava musí byť komplexná, mnohé je možné doplniť v podobe kúpeného doplnku. Všeobecne však ide o mäkké žrádlo, ktoré neprospieva chrupu.

Ako sa starať o srsť?

Záleží na type srsti. Krátkosrsté mačky by sa o ňu mali postarať samy a môžeme im pomôcť vo vyššom veku vyčesaním alebo kúpaním, keď majú artritídu, alebo bolesti chrbtice. O psy sa musíme postarať, keď sa zašpinia, použiť vhodný šampón, vysušiť, strihacie plemeno strihať, keď sa postrapatí alebo sa vytvoria dredy. S kvalitnou stravou bude kvalitná aj srsť a problémov bude menej.

Môže strihanie uškodiť?

Samotné strihanie zvieraťu neprekáža, ale použitie strojčeka môže byť pre ne stresové. Keď ich v lete neostriháme, neuškodí im to. Chlpy fungujú ako izolácia. Prekáža im, keď sú v uzavretom nevetranom priestore, napríklad v aute. Úlohu nehrá ani dĺžka chlpov, ani okolitá vlhkosť. Voda však zlepuje chlpy a pod nimi sa koža zaparuje. V lete by mal mať pes možnosť schovať sa do tieňa, kde je dobrá cirkulácia vzduchu, pretože zvieratá nemajú potné žľazy po celom tele ako ľudia a potia sa len jazykom a tlapkami.

Mačky je možné strihať tiež, ale nemajú ten proces rady. Najlepšie sa to robí v ordinácii s narkózou.

Aká je úloha domáceho maznáčika medzi ľuďmi, čo je pre neho prirodzené?

Psy sú svorkové zvieratá a rodinu považujú za svorku. Môžu mať tendenciu sa v jej hierarchii dostať na vrchol, preto musíme byť prísni vo výchove. Nepodceňujme menšie plemená. Oveľa častejšie vás pohryzie malý pes, pretože doma máva väčšiu voľnosť. Miesto psíka musí byť na konci našej rodinnej svorky. Na prvom mieste je rodič, potom deti a on by mal všetky tieto články rešpektovať. Keď ho pustíte medzi seba a deti, tak ich môže považovať za konkurenciu a môže hrýzť.

Nového psa by sme si mali vyberať podľa svojich možností a cvičiteľnosti plemena. Neváhajte s ním chodiť na cvičenie alebo si dajte poradiť od súkromného trénera. Keď si zaobstarám plemeno, ktoré neprekonalo taký výcvikový vývoj (napr. československý vlčiak) ako iné plemená (napr. belgický ovčiak), bude náročnejšie ich vycvičiť, aby dobre počúvali. Zvažujte tiež svoje sily – staršia pani neudrží veľkého psa, neukáže mu, kto je pán.

Ale čo mačky?

Mačka rozhodne nebude počúvať na slovo, ale aj tam je určitá hierarchia. Človek ju môže usmerňovať, čo robiť môže a čo nesmie. Myslime na to, že obmedzený priestor pre ňu môže byť psychicky náročný. Televízny program, ktorý sa tým zaoberá, má svoj zmysel, pretože ľudia tento aspekt často podceňujú.

Kto sú zvierací psychológovia?

Veterinári s dostatočnými praktickými skúsenosťami. Môžu absolvovať semináre alebo workshopy a dokážu ľuďom poradiť, orientujú sa lepšie ako iní v psychofarmakách alebo liekoch na upokojenie atď.

Na čo nám je prepočítavať vek zvierat na ľudské roky?

My veterinári máme rozdelený vek zvierat na obdobia dôležité z hľadiska starostlivosti. Napríklad osem rokov u psov berieme ako koniec obdobia adult alebo dospelosti, 8- až 12-ročný pes je mature, teda zrelý a od 12 rokov je senior, ale líši sa to podľa plemena. Podobné je to u mačiek. Toto rozdelenie vytvorili výživoví odborníci, keď zistili, ako sa s vekom mení metabolizmus a potreby maznáčika. Musíme tieto zmeny rešpektovať, aby sa zviera dožilo vyššieho veku v zdraví.

Čo je pre zviera a majiteľa dôležité vo veterinárnej ordinácii?

Pes musí mať vo svojom majiteľovi oporu, ten má byť jeho dominantným tvorom. Dobre vychované psi sa nás neboja, počúvajú, nechajú si urobiť prakticky čokoľvek, pretože vedia, že majiteľ je tam ako ich záštita a ochrana. Ak je pokojný on, je pokojné aj zviera. Keď sa zvieraťu niečo v ordinácii nepáči, majiteľ musí vedieť adekvátne reagovať, usmerniť ho a upokojiť ho, pretože ho pozná lepšie ako my. Potom nedochádza k súbojom, uhryznutiu alebo škrabancom. Je dôležité, aby majiteľ v ordinácii bol. Pri mačke, samozrejme, záleží na povahe, ale aj tam fungujú niektoré mechanizmy, ktoré používate doma.

Padá mačka na všetky štyri labky? A prečo má 7 – 9 životov?

Padá, pretože to dokáže. Videl som mačku, ktorá prežila pád z 11. poschodia. Také príhody zrejme spôsobili predstavu, že majú viac životov. Prežijú oveľa viac ako pes.


Prihlásiť