Test odstraňovačov vodného kameňa 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 6/2023

Prítomnosť vodného kameňa v kuchyni či kúpeľni dokáže potrápiť nejednu domácnosť. Pozreli sme sa na zúbok produktom, ktoré sľubujú jeho odstránenie. Do laboratória sme poslali 18 výrobkov a preverili, ako sa im darí v boji s vodným kameňom, mydlovými usadeninami alebo ako sú na tom s nežiaducimi látkami. Dali sme otestovať aj prípravok vyrobený doma. Rozdiely medzi jednotlivými produktmi sú značné.

Po testovaní čističov kúpeľní (dTest 4/2019), okien (dTest 3/2020) a kuchýň (dTest 10/2020) sme sa tentoraz rozhodli preveriť účinnosť odstraňovačov vodného kameňa. Nakúpili sme celkovo 18 tekutých výrobkov v klasických nádobách s vrchnákom aj s rozprašovačom, ktoré sú určené na odstraňovanie vodného kameňa najmä v kúpeľniach a kuchyniach. V teste nájdete širokú škálu výrobkov, napríklad Savo, Frosch, Cif, Fixinelu, Pulirapid, no aj produkty z drogérií dm a Rossmann či reťazca Lidl.

Pridali sme k nim, pre zaujímavosť, aj doma vyrobený prípravok. Zaujímavé je, že jeho úspešnosť v boji s vodným kameňom je vyššia pri porovnaní s niektorými kúpenými produktmi.

Všetky prípravky sme poslali do laboratória, kde absolvovali náročné previerky čistiacich schopností. Konkrétne išlo o statické aj dynamické odstraňovanie vodného kameňa (simulujúce odstraňovanie vodného kameňa z vodorovných, respektíve zvislých plôch) aj odstraňovanie mydlových usadenín. Na prvé dva testy sme použili mramorové bloky. Zvolili sme ich preto, že základnou zložkou vodného kameňa je uhličitan vápenatý, ktorý sa vyskytuje ako hlavná zložka práve v mramore.

To je aj dôvod, prečo sa na etiketách výrobkov dočítate, aby ste ich nepoužívali na mramor. Varovanie pred použitím týchto prípravkov na rôzne typy materiálov by ste mali nájsť na obale a odporúčame vám, aby ste sa nimi riadili. Doplníme ešte, že okrem mramoru neprospieva kyslá povaha odstraňovačov ani umelému kameňu, mosadzi či poškodeným smaltovaným povrchom.

Okrem samotnej efektivity odstraňovania vodného kameňa, sme si posvietili aj na odstraňovanie usadenín od mydla a prítomnosť nežiaducich látok. Ako výrobky dopadli, to sa dozviete z testu.


odstraňovače vodního kamene (porovnat)

domácí odstraňovač vodního kamene (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Odstraňovače vodného kameňa (19 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023


Prihlásiť