Prakticky od začiatku automobilizmu sa automobilky aj rôzni vynálezcovia snažili nájsť spôsob, ako zvýšiť bezpečnosť prepravovaných osôb. Dlho sa však zameriavali viac na dospelých, bezpečnostné prvky chrániace deti prišli až o niekoľko dekád neskôr. V západných krajinách sa detské autosedačky začali bežne používať v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Českí a slovenskí motoristi si museli počkať ďalšie desiatky rokov. Mnohí si určite pamätáte, že ešte niekoľko rokov po revolúcii boli autosedačky považované skôr za drahý módny výstrelok.
Bezpečnosti nie je nikdy dosť. Dopravné nehody sa, bohužiaľ, stávali, stávajú a stávať budú. Aj preto je v záujme celej spoločnosti nachádzať také bezpečnostné prvky, ktoré dokážu minimalizovať ich následky. Aj preto detské autosedačky testujeme pravidelne už viac ako dvadsať rokov.
V aktuálnom teste nájdete výsledky 16 zádržných systémov, z ktorých niektoré sme dali vyskúšať vo variante s isofixovou základňou aj bez nej. Testovací program zostáva nezmenený, preto sú výsledky plne porovnateľné s predtým publikovanými výrobkami. Najdôležitejšia séria skúšok sa zamerala na ochranu dieťaťa, teda na bezpečnosť. Zásadnými skúškami boli crashtesty. Svoju úlohu hrala jednoduchosť ovládania (predovšetkým inštalácia autosedačky) a tiež ergonómia. Nezabudli sme ani na chemický rozbor poťahov zádržných systémov.
Súboj sedačiek známych značiek
Dlho sme boli zvyknutí, že na trhu môžeme nájsť sedačky homologované podľa dvoch noriem – staršia R44 a novšia R129, niekedy prezývané i-Size. Norma R44, ktorá zádržné systémy delí do kategórií podľa hmotnosti dieťaťa, však tento rok v septembri v obchodoch oficiálne končí. Predávať sa budú môcť už iba sedačky spĺňajúce normu R129. Medzi také patria aj všetky modely v našom výbere.
V tabuľke nájdete predovšetkým známe a overené značky, ktoré sú na našom aj európskom trhu niekoľko rokov. Výsledky obsahujú mená, ako je Avionaut, Besafe, Britax Romer, Bugaboo, Cybex, Joie, Kinderkraft, Maxi-Cosi, Nuna či Recaro.
Pokiaľ vám v aktuálnom výbere chýba model vašej obľúbenej značky zádržných systémov, odporúčame nahliadnuť do webovej databázy na www.dtest.sk/autosedacky. Je možné, že vami vyhľadávaný produkt sa testoval už v minulosti.
Čo v recenziách detských autosedačiek bežne nenájdete
Skúšky, na ktorých spolupracujeme s renomovaným nemeckým autoklubom ADAC a ďalšími spotrebiteľskými organizáciami, sa považujú za najkomplexnejšie v Európe. Nárazové skúšky svojou prísnosťou prekonávajú homologizačné testy. Uspieť môže iba tá sedačka, ktorá je v skúškach ochrany detí bezchybná po všetkých stránkach a vo všetkých variantoch inštalácie. Pri najmenšom bezpečnostnom nedostatku limitujeme celkové hodnotenie.
Okrem bezpečnosti nezabúdame ani na ďalšie dôležité aspekty – sedačka môže optimálne plniť svoju funkciu iba v takom prípade, keď je správne nainštalovaná. Myslíme si, že jazda by mala byť pre malých pasažierov aj pohodlná. Chémia je všade okolo nás, a preto považujeme za samozrejmé, že sa výrobcovia snažia do poťahov autosedačiek nepridávať nežiaduce látky.
Zaujímavosti z testu detských autosedačiek
Jazda poležiačky: Joie Calmi so základňou i-Base Encore je určená pre najmenšie bábätká zhruba do šesť mesiacov, prípadne pre predčasne narodené deti. Má podobu vaničky do kočíka a dá sa tak aj používať. Bábätko vo vaničke leží. Spolu so základňou je potrebné nainštalovať ju na zadné sedadlo pozdĺžne, počítajte teda so značnou priestorovou náročnosťou zádržného systému. Ako sa jej darilo po stránke bezpečnosti?
Bezpečnosť s kompromisom: Testovali sme aj protismerné autosedačky určené pre väčšie deti. Podľa očakávania mali vynikajúcu ochranu detí, počítajte však s istými možnými patáliami pri inštalácii vo vašom vozidle.