Grily v teste
- 14 elektrických kontaktných grilov
- cenové rozpätie od 64 € do 300 €
- grily obľúbených značiek Tefal, De'Longhi, Sencor, Domo, Lidl, Gorenje, Catler, ECG, Lauben
- zástupcovia našich značiek Eta, Tescoma či Concept
Grilovanie je obľúbenou letnou zábavou, ktorá spája dobré jedlo, čas s rodinou a priateľmi, pohodovú atmosféru a slnečné počasie. Lenže každý nemá priestor na záhradnú grilovačku. Nemusíte však rezignovať. Grilované dobroty si môžete pripraviť aj v byte po celý rok. Aspoň to nám sľubujú výrobcovia kontaktných grilov. Elektrický gril síce nenahradí charakteristický praskot a vôňu ohňa, ale vďaka absencii dymu sa dá použiť kdekoľvek a oproti bežnému grilu môže byť aj šetrnejší k zdraviu.
Pri klasickom grilovaní vznikajú karcinogénne látky horením dreva či uhlia a taktiež pálením odkvapkávajúceho tuku z mäsa. Ide najmä o polycyklické aromatické uhľovodíky a heterocyklické amíny. Toxické látky sa pritom tvoria aj priamo v potravinách. Výberom grilu môžete tieto riziká obmedziť, pričom tie elektrické kontaktné sa dajú považovať za menej rizikovú alternatívu. Rozhodli sme sa vyskúšať, ako obstoja v praxi.
Grilovalo sa mäso, zelenina aj ryba
Otestovali sme, ako kontaktné grily v skutočnosti grilujú. Do laboratória sme poslali 14 modelov a vyskúšali sme prípravu kuracích pŕs, lososa, zeleniny a syrových toastov. Zhodnotili sme aj jednoduchosť ovládania, kvalitu spracovania a spotrebu elektriny.
Do známok za hlavnú skúšku grilovania sa premietla celková dĺžka predhrievania a grilovania aj senzorická kvalita výsledných pokrmov. Okrem chuti sme kládli dôraz predovšetkým na rovnomernosť sfarbenia a textúru jedál. Mäso muselo byť všade dostatočne prepečené a zároveň šťavnaté, zelenina nesmela byť rozvarená, ale ani surová. Laboranti zároveň sledovali, či sa v priebehu grilovania neobjavuje nežiaduci zápach, dym, prílišné unikanie šťavy, prípadne vytečenie syra.
Čo tiež testujeme
Zo sortimentu malých kuchynských spotrebičov a vybavenia na varenie už dTest otestoval stovky výrobkov. Testovali sme:
- sendvičovače a hriankovače,
- teplovzdušné fritézy,
- domáce pekárne,
- tlakové hrnce,
- pánvice s nepriľnavým povrchom,
- mikrovlnné rúry,
- varné platne a digestory,
- vestavné rúry
- a mnoho kuchynských spotrebičov, ktoré nájdete tu.
Môžeme zhrnúť, že testovaným kontaktným grilom sa nedarilo zle. Z článku sa však dozviete, že všetky disciplíny nezvládli rovnako dobre. Napríklad krehké kuracie prsia, ktoré patria medzi klasické pokrmy na grilovanie, mnohé modely potrápili. Je totiž umením mäso nevysušiť, nepripáliť a nepodávať ho napoly surové. Neľahká výzva preverila kulinárske zručnosti kontaktných grilov a odhalila isté rezervy. Problémy boli najmä so suchším, „tuhým“ mäsom a niekedy aj nerovnomerným opečením.
Najlepší kontaktný gril nemusí byť najdrahší
Kontaktné grily pre nás testovali skúsení laboratórni odborníci. Z výsledkov testu sa dozviete, ako sa jednotlivým modelom darilo v praxi, ako dobre grilujú, či sú všetky rovnako praktické a kvalitné a akú majú spotrebu elektriny. Výberom správneho modelu si ušetríte starosti aj peniaze. Ukázalo sa, že orientovať sa pri nákupe iba podľa cenovky, nemusí byť tou najlepšou stratégiou.
Našim nezávislým testom môžete dôverovať. Namiesto subjektívnej recenzie na kontaktný gril, alebo marketingových fráz sa dozviete reálne dáta a podrobné informácie. Vďaka dTestu zistíte, či ide o kvalitný výrobok. Rozhodovanie, ktorý kontaktný gril si zaobstarať, vám môže uľahčiť aj náš nákupný sprievodca s užitočnými tipmi a radami.