Po deviatich rokoch sme opäť pripravili test špekáčikov. Dozvedeli sme sa nielen to, ako sa líši kvalita špekáčikov zo supermarketu a od malých producentov, no aj to, či sa špekáčiky za deväť rokov nezmenili.
Vzorky na testovanie sme vybrali pomerne veľkoryso. Celkovo zamierilo do laboratória 18 výrobkov rôznych značiek a parametrov. Svojich zástupcov medzi nimi mali špekáčiky privátnych značiek reťazcov Albert, Billa, Lidl, Penny, Tesco vrátane vlastných produktov hypermarketov Globus. Spoločnosť im robili výrobky veľkých spoločností aj od menších firiem. Napríklad Davelské špekáčiky. Rovnako pestrá bola aj deklarovaná kvalita. Testované špekáčiky sa líšili v obsahu mäsa aj použitých ingrediencií. Svoje miesto v teste si našli aj špekáčiky bez éčok.
Dá sa veriť etiketám?
Chemické analýzy zisťovali obsah hlavných surovín: mäsa, tuku alebo soli. Umožnili nám porovnať parametre špekáčikov medzi sebou a mohli sme overiť pravdivosť údajov na obaloch. Základné požiadavky na kvalitu špekáčikov nájdeme vo vyhláške č. 69/2016 Zb., ktorá predpisuje minimálne 40 % obsah mäsa a maximálne 45 % obsah tuku. Dobrou správou je, že napriek podstatným rozdielom medzi jednotlivými výrobkami všetky špekáčiky predpísané požiadavky bez problémov splnili. Mnohé z nich dokonca ponúkli výrazne lepšiu kvalitu. Dobrou správou je, že sme sa tentoraz nestretli ani so závažnými problémami s dodržaním deklarovaných hodnôt.
Zaujímavou skúškou bolo aj meranie obsahu dusitanov. Ide o látky používané pri výrobe ako konzervačné látky a spája sa s nimi niekoľko nepríjemných vlastností. V súvislosti so špekáčikmi je napríklad problémom ich reakcia na vysoké teploty, keď vytvárajú zdraviu škodlivé nitrozamíny. Aj preto sa im niektorí výrobcovia snažia vyhnúť a jeden z nich bol zaradený aj do nášho testu.
Aj na lacnejších si môžete pochutnať
V testovacom programe, samozrejme, nesmela chýbať ani ochutnávka, odborne povedané senzorické hodnotenie, pri ktorom osemčlenná komisia sledovala chuť, vôňu vzhľad a konzistenciu špekáčikov. Niektoré parametre, napríklad vzhľad, sa skúmali na studených výrobkoch. Chuť, vôňu a konzistenciu hodnotila komisia po tepelnej úprave. Aj v tomto ohľade sa medzi jednotlivými vzorkami našli isté rozdiely a pomerne príjemným prekvapením bolo zistenie, že za chuťovo dobré špekáčiky nie je potrebné veľa priplácať.
Ako už bolo povedané v úvode, k špekáčikom sme sa vrátili po deviatich rokoch. Oproti minulému testu sme si všimli niekoľko rozdielov. Pozitívne je, že aktuálne špekáčiky obsahovali vyššie množstvo mäsa a menej tuku. Menej príjemným zistením bola o trochu vyššia slanosť tohtoročných vzoriek.