Test bisfenolov vo výrobkoch pre deti 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2023

Nájdeme ich prakticky na každom rohu. Môžu byť súčasťou plastových výrobkov, textílií aj obalov prichádzajúcich do kontaktu s potravinami. Ich stopy je možné nájsť v mnohých živých organizmoch vrátane človeka. Niektoré z nich sú zároveň spájané so závažnými vplyvmi na zdravie. Reč je o bisfenoloch, o ktorých zhubnosti sa medzi odbornou i laickou verejnosťou hovorí čoraz hlasnejšie. Rozbory rôznych typov produktov pre deti, bohužiaľ, ukázali, že výrobcovia majú veľa čo zlepšovať.

Časopis dTest sa od svojich začiatkov snaží výrobcov motivovať na produkciu bezpečného a zdravotne bezchybného tovaru. Osobitne v chemických testoch sa zvyčajne neuspokojujeme iba so splnením platných vyhlášok. Testy v porovnaní s normami a homologačnými skúškami hocikedy nastavujeme na výrazne prísnejšiu úroveň.

Tento prístup prináša niekoľko pozitív. Spotrebitelia sa môžu informovať o konkrétnych skutočných rozdieloch medzi výrobkami, a to či už spĺňajú, alebo porušujú legislatívu. Zodpovední výrobcovia získajú ďalší podklad na skvalitnenie svojich produktov. Inštitúcie rozhodujúce o normách dostávajú obraz o reálnej situácii na trhu, čo môže byť podnetom na zvýšenie požadovaných kvalitatívnych štandardov.

Osobitne veľký dôraz kladieme na chemickú bezchybnosť detského tovaru. Z tohto dôvodu sme spolu s našimi partnermi z Belgicka, Dánska, Francúzska, Talianska, Rakúska a Slovinska podrobili chemickým analýzam široké spektrum rôznych výrobkov, z ktorých veľká časť je určená pre najmenšie deti. Rozboru sa nevyhli detské pančuchové nohavice, podbradníky, prikrývky a topánočky, slnečné okuliare, hryzadielka, dojčenské fľaše a cumlíky. Nezabudli sme ani na plechovky (konkrétne tie so sladkými nápojmi) a konzervy (s kokosovým mliekom, špagetami alebo napríklad paradajkami). Predmetom nášho pátrania boli bisfenoly, ktoré okrem iného spôsobujú hormonálne a vývojové poruchy. Výsledky nás nepotešili a naznačujú, že súčasné normy sú stále príliš benevolentné.Prihlásiť