Test kávovarov 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 3/2023

Vďaka silnej aróme, povzbudivým účinkom aj atmosfére pri spoločenských stretnutiach patrí káva k obľúbeným nápojom. Pokiaľ zvažujete, že si jej prípravu uľahčíte nákupom kávovaru, čítajte ďalej. Po roku sme opäť zaradili na testovanie automatické, kapsulové aj pákové modely. Všetky môžeme viac − menej pochváliť za prípravu kávy a až na jednu výnimku aj za jej chuť. Na problémy sme nenarazili ani pri teste ovládania, nižšie hodnotenie však dostalo viac modelov za spotrebu energie.

Trh s kávovarmi je pomerne pestrý a pre niekoho nemusí byť úplne ľahké sa v ich širokej ponuke orientovať. Ktorý kávovar je najlepší práve pre vás? Ktorý varí výbornú kávu a ľahko sa ovláda? dTest otestoval tentoraz 19 kávovarov, medzi ktorými je zastúpený celý rad značiek (napríklad De'Longhi, Krups, Jura, Bosch aj veľa ďalších). V teste nájdete tak automatické kávovary, ako aj kapsulové a pákové.

Zamerali sme sa na rýchlosť prípravy kávy aj jej chuť. Overili sme aj spotrebu elektrickej energie a nevynechali sme ani previerky ovládania, ktoré zahŕňali napríklad aj test hlučnosti.

Podľa čoho si kávovar vyberať? Či už si vyberiete automatický, kapsulový, alebo pákový, je potrebné, aby dokázal rýchlo pripraviť lahodnú kávu, ľahko sa ovládal a mal čo najnižšiu spotrebu energie.

Čo sa týka rýchlosti prípravy, chuti kávy aj jednoduchosti ovládania, testované modely môžeme pochváliť. Horšie to už bolo s testom spotreby elektrickej energie. V teste sa dočítate, ktoré dva modely sú naozaj veľkými „žrútmi“. Čo sa týka spotreby, ani veľa ďalších sa nemá čím chváliť.

Pri úvahách o obstaraní nového kávovaru odporúčame zohľadniť nielen jeho vyššie uvedené aspekty, ale napríklad aj hmotnosť a rozmery.

Do malých kuchýň by sa viac mohli hodiť kompaktnejšie kapsulové kávovary, pokiaľ máte väčší priestor a môžete si dovoliť aj robustnejšieho pomocníka na prípravu kávy, môžete vyberať aj medzi pákovými a automatickými modelmi. Druhé menované urobia prakticky všetku prácu za vás, je však nutné pri nich počítať nielen s väčšími rozmermi, ale aj vyššou cenou.


automatické kávovary (porovnat)

pákové kávovary (porovnat)

kapslové kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kávovary 2018–2023 (129 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Prihlásiť