Test mrazenej zeleniny je najzaujímavejší v zimnom období. Práve v tomto čase, mimo hlavnej pestovateľskej sezóny, je totiž finančne výhodným spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok zeleniny v jedálnom lístku.
Do testov sme zaradili dva druhy mrazených zeleninových zmesí: mix kukurice, hrášku a mrkvy spolu so zmesou na sviečkovú, ktorá obsahuje mrkvu, zeler a petržlenový koreň, alebo paštrnák. Voľbou týchto dvoch druhov − jeden lepší a druhý obyčajnejší − sme si chceli overiť, či výrobcovia do zeleniny na sviečkovú používajú rovnako kvalitné a dôkladne opracované suroviny. Celkovo sme v obchodných reťazcoch nakúpili 15 výrobkov. Nechýbali produkty známych značiek Nowaco alebo Znojmia, takisto ako privátne výrobky reťazcov Penny Market a Lidl. Všetky vzorky putovali z mrazničiek priamo do nezávislého laboratória, kde na ne čakalo množstvo skúšok overujúcich ich kvalitu a zdravotnú bezchybnosť.
Presný predpis chýba
Pri väčšine potravinových testov môžeme vychádzať z legislatívnych požiadaviek. Pre mrazenú zeleninu to však neplatí. V súčasnosti totiž chýbajú špeciálne vyhlášky, ktoré by sa detailne zaoberali zložením či kvalitou mrazenej zeleniny. Výroba sa pridŕža iba všeobecne záväzných požiadaviek. To však neznamená, že by výrobcovia mohli ponúkať zlú zeleninu.
V prvom rade laboratórium skontrolovalo senzorické vlastnosti, čiže vzhľad, chuť, vôňu a konzistenciu zeleniny. Hodnotenie si vzal na starosť desaťčlenný tím posudzovateľov, ktorí dostali na stôl jednotlivé zmesi uvarené podľa návodu na obale, prípadne uvarené na polotvrdo. Pri práci si všímali predovšetkým dôkladnosť olúpania, farbu a príjemnosť chuti a vône. Môžeme prezradiť, že táto skúška ukázala isté nedokonalosti v opracovaní zeleniny na sviečkovú.
„Hrátky“ s váhou
Ďalšia séria skúšok sa robila na váhe. V prvom kroku laboratórium zisťovalo prevážením zmrznutých a čiastočne rozmrazených výrobkov podiel ľadu (voľnej vody) v balení. Následne prišla na rad dôkladná separácia jednotlivých druhov zeleniny a zisťovanie ich podielu vo výrobku. Percentuálne zastúpenie mrkvy, hrášku, kukurice či bielej zeleniny je z hľadiska kvality zmesi veľmi dôležité. Každý druh zeleniny má totiž inú cenu, preto sme v tejto skúške uprednostňovali výrobky s čo najvyšším podielom drahších druhov (kukurice, hrášku či bielej zeleniny).
Porovnateľne čisté a zrelé
Laboratórium tiež urobilo viac fyzikálno-chemických skúšok. Pri nich sledovali množstvo minerálnych pôdnych nečistôt vo výrobkoch, zrelosť mrkvy, hrášku, bielej zeleniny aj ich farbu. Pokiaľ ide o zvyšky zeminy, všetky vzorky dopadli dobre. Problémy sa neobjavili ani pri meraní refraktometrickej sušiny (vypovedá o zrelosti zeleniny) a farby. Navyše sa ukázalo, že pri výrobe oboch testovaných druhov sa používa mrkva rovnakej zrelosti.
Záver testu patril skúškam zdravotnej bezchybnosti. Tie priniesli samé dobré správy. Mikrobiológovia vylúčili, že by sa v mrazenej zelenine nachádzali zdraviu nebezpečné baktérie Listeria monocytogenes. Dobre dopadla aj kontrola prítomnosti zvyškov pesticídov. Dve tretiny vzoriek boli bez akýchkoľvek nálezov a vo zvyšných vzorkách sa našli iba nízke koncentrácie povolených pesticídov.