Ako testujeme krmiva pro psy

Podiel čiastkových skúšok na celkovom hodnotení

Bielkoviny 27 %, tuk 27 %, vitamíny 13 %, minerály a stopové prvky 13 %, deklarácia 10 %, mykotoxíny 10 %.

Limity hodnotenia

Niektoré hodnotenia môžu byť limitované. V tomto prípade mohlo byť celkové hodnotenie limitované najmä zlým hodnotením obsahu mykotoxínov.

Do testu sme vybrali 20 vzoriek krmiva pre dospelých psov od 11 do 25 kg. Niektoré krmivá odporúčajú výrobcovia pre všetky veľkosti psov každého veku, iné sa zameriavajú na psov strednej veľkosti. Namerané údaje sme vyhodnocovali vzhľadom na bežnú aktivitu psa. Všetky krmivá patria medzi kompletné, čo znamená, že by mali spĺňať všetky psie nutričné ​​požiadavky.

Výživa

Množstvo prítomných bielkovín, tukov, hrubej vlákniny, minerálov, popola a sacharidov sme hodnotili podľa odporúčania Európskej federácie výrobcov krmív pre miláčikov FEDIAF (Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs), Americkej asociácie úradnej kontroly krmív AAFCO (Methods for Substantiating Nutritional Adeqacy of Dog and Cat Foods) a podľa odbornej publikácie Nutrient Requirements of Dogs and Cats.

Tuky

Pri hodnotení tuku sme zohľadňovali jeho množstvo aj kvalitu. Hodnotili sme zloženie mastných kyselín - kyseliny linolovej (omega-6), celkové množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín a ich pomer, nasýtené mastné kyseliny. Profil mastných kyselín sme zisťovali plynovou chromatografiou s plamenoionizačnou detekciou, obsah tuku podľa nariadenia EÚ č. 152/2009.

Bielkoviny

Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, ktorých je celkom 22. Desať z nich je pre psa esenciálnych, a preto je nutné, aby ich prijímal v potrave. Ich nedostatok môže mať vážne zdravotné následky. Merali sme obsah hrubých bielkovín a štyri esenciálne aminokyseliny: lyzín, metionín, metionín + cysteín a treonín metódou uvedenou v nariadení EÚ č. 152/2009.

Vitamíny a minerály

Obsah vitamínov A a E, minerálnych látok a stopových prvkov (vápnik, fosfor, draslík, sodík, horčík, železo a selén) sme zisťovali pomocou atómovej absorpčnej spektrofotometrie. Hodnotili sme ich obsah, pri niektorých aj pomer (vápnik a fosfor).

Deklarácia

Hodnotili sme, ako sa líšia výživové hodnoty uvedené na obale (tuky, bielkoviny, vitamíny, vláknina, popol) od tých, ktoré sme namerali v laboratóriu. Pre každú položku je legislatívou povolená tolerancia, v rámci ktorej sa môže nameraná hodnota líšiť od tej deklarovanej, a to sme pri hodnotení zohľadnili.

Mykotoxíny

Prítomnosť plesňových jedov aflatoxínov, fumonizínu a zearalenónu sme zisťovali vysokovýkonnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC).

Prihlásiť